Aparat cyfrowy dla amatora

Fotografia cyfrowa od fotografii standardowej różni się tym, że utrwalony przez nas obraz dostępny jest w wersji cyfrowej. Dodatkowo sprzęt, którym wykonujemy zdjęcia znacząco się różni dlatego, że jest to cyfrowy aparat fotograficzny. W porównaniu do urządzeń analogowych sprzęt ten z roku na rok zyskuje na popularności. Nic w tym dziwnego, gdyż aparat cyfrowy ma takie funkcje jak: nagrywanie krótkich fimów, bądź robienie zdjęć których jakość możemy skorygować w ustawieniach.

Typ aparatów cyfrowych

Aparaty kompaktowe

Mają sensor, którego przekątna jest mniejsza niż 10 mm. Charakteryzuje się on rozmiarem wielkości naszej dłoni. Czasem można jednak spotkać modele, które są znacznie mniejsze przypominając swoim rozmiarem kartę bankomatową. Postęp minimalizacji takich aparatów może nas zaskoczyć –  producenci dalej pracują nad próbami zmniejszenia owych urządzeń.

Hybryda

W porównaniu do zwykłych kompaktów jakość wykonania aparatów hybrydowych jest lepsza. Dodatkowo jesteśmy w stanie w ustawieniach ręcznie zmienić parametry zdjęć według własnego uznania. Niestety urządzenia te pozbawione są wielu istotnych cech, które mają lustrzanki. Ich matryca jest większa niż 10 mm, a obiektyw w 90% niewymienny.

Lustrzanki cyfrowe

Działanie takich aparatów oparte jest na klasycznych lustrzankach jednoobiektywowych w których błona światłoczuła została zastąpiona przez dużą matryce o rozmiarach porównywalnych do pojedynczej klatki filmu małoobrazkowego o wymiarach 24×36 mm. Lustrzanki mają takie zalety jak: łatwa możliwość wymiany obiektywu, lepsza stabilizacja obrazu, mniejsze szumy, większa prędkość autofocusa.

aparat kompaktowy

Jaki aparat cyfrowy na początek?

Lustrzanki cyfrowe kojarzą się z pełnym profesjonalizmem, choć nie jest to do końca słuszne stwierdzenie. Bogata oferta takich aparatów sprawia, że jesteśmy w stanie znaleźć sprzęt do zastosowań amatorskich. Jeśli myślisz o szybkiej i skutecznej nauce podstaw, w dziedzinie jaką jest fotografia to powinieneś rozważyć zakup podstawowej wersji lustrzanki. W ten sposób będziemy mieć dostęp do zaawansowanych funkcji z, których będziemy mogli korzystać w wygodniejszy sposób. Dodatkowo sprzęt ten będzie idealnie sprawował się w trudnych warunkach, gdyż będziemy w stanie wykonać dobrej jakości zdjęć w szybszym tempie.

Ile kosztuje dobry aparat cyfrowy?

Pod pojęciem drogi nie zawsze kryje się słowo dobry. Z taką sytuacją możemy się spotkać podczas zakupu aparatu cyfrowego. Cena owego sprzętu powinna być adekwatna do oferowanych przez niego funkcji. Jednak warto także wziąć pod uwagę, że osoby myślące o fotografii nie tylko jako o pasji, ale także sposobie na życie mogą mieć ograniczony budżet, jaki mogą przeznaczyć na zakup sprzętu, dlatego cena takiego aparatu nie powinna przekraczać 1500 zł. Do tej kwoty jesteśmy w stanie znaleźć tak zwany średniopółkowy sprzęcik w następującej formie:

  • Mały kompakt – jest to rodzaj aparatu, który idealnie sprawdzi się w przypadku wypadu, wycieczki, jest on niewiele większy od smartfona, lecz często sprzęt ten wyposażony jest w wysuwany obiektyw oraz większą ilość funkcji, którą z poziomu ustawień możemy skonfigurować.
  • Kompakty typu super zoom – ich rozmiar jest stosunkowo duży, a obudowa twarda, pancerna. Ceny też nie są wysokie dlatego sprzęt ten jest w zasięgu ręki dla każdego laika. Dodatkowo aparaty te mają obiektyw wysuwany ze zmienną ogniskową. Wykonywanie zdj takim sprzętem to czysta przyjemność mimo jego rozmiarów, a ewentualne poprawki fotograficzne możemy nanieść poprzez zmianę parametrów w ustawieniach.