Fotografia krajobrazowa jest jedną z najchętniej wybieranych przez fotoentuzjastów. Zaskoczenia nie ma, inspiracji wokół bowiem nie brakuje. Natura od zawsze była przecież inspiracją, co widać także w dziedzinach sztuki o dłuższej historii.

Co to jest fotografia krajobrazowa?

W uproszczeniu mowa o uwiecznianiu interesujących dla oka widoków otoczenia, stąd też zdjęcia krajobrazu zalewają media społecznościowe, królują na portalach tematycznych i wypełniają strony wielu książek oraz innych pozycji drukowanych. Krzywdzące dla tej fascynującej dziedziny byłoby jednak takie spłycenie definicji.

Zagadnienie można znacząco rozszerzyć, zawierając w jego obrębie krajobraz górski, wyżynny, miejski, morski czy leśny, przy czym istotą kompozycji nie jest człowiek ani jego bytowanie. Interpretacji istnieje wiele, dlatego zdjęcie krajobrazu formy przybiera zróżnicowane.

Jaki aparat do zdjęć krajobrazu?

W zakresie doboru sprzętu bardziej niż na aparacie należałoby się skupić na obiektywie. Nawet podstawowa lustrzanka czy bezlusterkowiec będą odpowiednie, aby wykonywać zdjęcia krajobrazu, lecz różnice w uzyskiwanych efektach determinowane będą wyborem optyki.

Obiektyw szerokokątny

Tzw. szeroki kąt wpływa na perspektywę, zapewnia większą głębię, umożliwiając przedstawienie większego obszaru niż przez obiektyw standardowy. Pozwoli zwrócić wyraźną uwagę na pierwszy plan, ale nie ucierpi na tym tło, które również w kadrze się znajdzie.

Większa ogniskowa

W fotografii krajobrazu przydają się obiektywy o ogniskowej do 200 lub 300 mm, które ułatwią uchwycenie motywów widniejących w oddali i skupieniu się na detalu, który ma być wątkiem przewodnim ujęcia. Masa teleobiektywu może jednak dawać się we znaki w przypadku konieczności pokonywania większych odległości.

Standard zawsze się obroni

Obiektywy o standardowej ogniskowej 18-55 mm także spiszą się podczas ujęć w plenerze, choć próby nie dadzą równie efektownych obrazów jak te wykonane szkiełkiem o większych możliwościach. Uniwersalność zapewni pewien spełniający oczekiwania poziom, ale do efektu „wow” potrzeba czegoś więcej.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o aparatach lustrzanych zapraszamy tutaj

zdjęcie krajobrazu

Jak zrobić dobre zdjęcie krajobrazu?

Poczucie estetyki każdy posiada inne, ale trzymanie się kilku reguł będzie sprzymierzeńcem pasjonatów sztuki fotograficznej lubujących się w krajobrazach. Zatem, jak zrobić ładne zdjęcie krajobrazu? Co jest istotne?

  • dobór pleneru wpływający na dobór kadru; skupienie się na kompozycji pozwala nawet z pozoru błahych widoków wyciągnąć naprawdę ciekawy obraz
  • warto zastanowić się, co chcemy przekazać odbiorcy, zamiast strzelać migawką na oślep
  • światło; złota godzina w okolicach wschodu i przed zachodem słońca pomaga uzyskać zachwycające efekty, dlatego zastane warunki są kluczowe. Oczywiście brak światła słonecznego nie przekreśla szans na ciekawe ujęcie – równie spektakularne bywają mgły lub kłębiące się chmury
  • ostrość; zdjęcia krajobrazu, a przynajmniej wiodący motyw, powinny cechować się ostrością

Statyw – przydatne akcesorium

Czasem, by wykonać atrakcyjne zdjęcia krajobrazu, trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria. Bardzo przydatny okazuje się statyw, pozwalający ustabilizować obraz nawet przy dłuższych czasach naświetlania. Trzymając urządzenie w dłoni, drobne drgania są nieuniknione, natomiast statyw wyeliminuje ten problem, pozwalając zastosować dłuższy czas i mniejsze ISO, co wpłynie korzystnie na redukcję szumów i ostrość obrazu. Przydatna bywa też funkcja samowyzwalacza albo wężyk spustowy.

Trudności przy tworzeniu fotografii krajobrazu

Działalność w plenerze wiąże się z brakiem wpływu na zastane warunki, co wymusza konieczność jak najlepszego dostosowania parametrów, by efekt był zadowalający. Często oznacza to wiele prób, porównywania kadrów, które między sobą potrafią mocno się różnić, gdyż w ciągu ułamka sekundy ilość światła naturalnego, umiejscowienie chmur czy ułożenie smaganej wiatrem gałęzi mogą się zmienić. Co więcej, elementów krajobrazu nie można zmienić. Trzeba zaakceptować obraz rzeczywistości i świadomie wybierać kadry, w ten sposób kształtując kompozycję zdjęcia.

fotografia krajobrazowa

Jak zarabiać na fotografii krajobrazowej?

Wydaje się, że czerpanie zysków z fotografii zarezerwowane jest dla profesjonalistów, którzy od lat z sukcesami działają w tej materii, ale i mniej doświadczonym osobom zdjęcia krajobrazu mogą zapewnić profity. Dla zawodowców w grę wchodzą publikacje w branżowych pismach, wystawy, udział w konkursach, organizowanie szkoleń dla użytkowników chcących poszerzać wiedzę oraz doskonalić umiejętności. Alternatywę stanowią banki zdjęć. Tutaj również amatorzy mogą spróbować swoich sił, choć ich prace charakteryzować się muszą wysoką jakością.