Obróbka zdjęć czy materiałów wideo to wymagające zadania dla twojego komputera. Dawniej potrzebny był do tego mocny komputer stacjonarny, dziś coraz częściej można znaleźć profesjonalne laptopy dla fotografów czy grafików. Co wybrać?

Parametry laptopa istotne przy obróbce zdjęć

To, jaki laptop wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę, zależy przede wszystkim od tego, czy obróbką zdjęć zajmujesz się amatorsko i dla własnej przyjemności obrabiasz np. zdjęcia z wakacji i weekendowych wyjazdów, czy jest to raczej twoja praca. Zawsze jednak warto wybrać dobrej jakości sprzęt od sprawdzonego producenta. Na co zwrócić uwagę?

Zacznijmy od procesora w laptopie. Dla osoby obrabiającej zdjęcia potrzebny będzie komputer z mocnym procesorem, bo niektóre zaawansowane programy graficzne są bardzo wymagające i obciążające dla systemu. Szukaj laptopa z procesem o minimum czterech rdzeniach. Wydajny procesor w laptopie jest absolutnie niezbędny, żeby zapewnić szybkie i płynne działanie różnych programów graficznych do obróbki zdjęć. Im wyższe taktowanie procesora, tym lepiej. Sprawdź laptopy z procesorami Intel Core i5 i Intel Core i7.

Co jeszcze ma znaczenie? Przy obróbce dużej ilości zdjęć przyda się laptop z dużą ilością pamięci RAM. Pozwala to wykonywać skomplikowane i zaawansowane operacje w programach przy odpowiedniej wydajności i efektywności. Dla fotografa czy grafika do obróbki zdjęć sprawdzi się laptop z minimum 8GB RAM (dotyczy tańszych laptopów), ale najlepiej wybrać model z 12 lub nawet 16 GB RAM, jeśli tylko masz taką możliwość. Osoby, które obrabiają zdjęcia sporadycznie mogą być zadowolone z 8GB, ale profesjonaliści powinni szukać rozwiązań o większej pamięci operacyjnej.

Nvme vs m2 – jaki sprzęt wybrać do obróbki zdjęć?

Procesor laptopa i ilość RAM to oczywiście niejedyne istotne parametry dla kogoś, kto chce mieć dobry sprzęt do obrabiania zdjęć. Znaczenie mają też inne parametry jak rodzaj dysku twardego czy nawet wybór odpowiedniego złącza do niego. Wiele osób zastanawia się, jaki typ jest najlepszy, sprawdź praktyczne porównanie nvme vs m2 na stronie sklepu elektronicznego Komputronik i poznaj szczegóły obydwu rozwiązań.

dysk-ssd-samsung

Jaki dysk twardy wybrać? Obecnie standardem są już dyski SSD, szybsze i bardziej wytrzymałe niż dyski HDD. Niektórzy fotografowie wybierają laptop z dwoma dyskami, aby mieć większą elastyczność i możliwość wyboru. Jeśli zamierzasz obrabiać i przechowywać na dysku duże ilości zdjęć, radzimy wybrać dysk o odpowiednio większej pojemności. Celuj w dysk SSD co najmniej 240 GB, a jeśli chcesz mieć naprawdę wysoki komfort pracy, sprawdź dyski 500 GB. Dobrzy producenci w tym wypadku to Seagate, Crucial, Samsung, ewentualnie Kingston.

Zwróć uwagę na kartę graficzną i ekran

Wybierz ekran o rozdzielczości minimum FullHD lub wyższej, jeśli tylko możesz sobie pozwolić na większy budżet. Wybieraj modele wyposażone w matryce IPS, co gwarantuje dobre odwzorowanie barw. Do profesjonalnej obróbki zdjęć najlepiej wybrać dedykowaną kartę graficzną. Popularny wybór to karty NVIDIA GeForce GTX/RTX oraz AMD Radeon RX. Szukaj karty mającej minimum 4 GB własnej pamięci VRAM.

dobre-laptopy

Jeśli chodzi o ekran laptopa, to ma on kluczowe znaczenie w kwestii odwzorowania kolorów i detali podczas obróbki zdjęć. Wybierz laptop z matrycą IPS o rozdzielczości Full HD 1920×1080 lub jeszcze lepiej 4K 3840×2160. Zwróć też uwagę na pokrycie kolorów, im więcej, tym lepiej.

Waga i bateria laptopa dla fotografa

Jeśli często pracujesz mobilnie czy w terenie i musisz przeglądać zdjęcia w trudnych warunkach, na przykład podczas sesji w plenerze, potrzebny będzie laptop o pojemnej baterii. Równocześnie sprzęt powinien być lekki i wytrzymały. Lekkie i cienkie laptopy mają ciekawy design i małą wagę oraz rozmiar, ale zwykle też słabsze parametry techniczne. Dlatego musisz zdecydować, co jest ważniejsze: waga i rozmiar, czy wydajność?

Jest wiele ciekawych laptopów do obróbki zdjęć. Wszystko jednak zależy od indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Teraz masz już pewną wiedzę i możesz samodzielnie wybrać model dopasowany do twoich potrzeb.

 

Artykuł sponsorowany