Aparat lustrzanka – czym się różni od pozostałych aparatów? Mawia się, że najlepszy aparat to ten, który akurat znajduje się pod ręką. Jest w tym dużo prawdy, lepszy jakikolwiek niż żaden, ale urządzenie urządzeniu nierówne. Zakres możliwości, opcji czy jakość wykonanych fotografii po części zależą bowiem od sprzętu, dlatego efekty prób będą różnić się w zależności od tego, czy w dłoni trzymamy telefon, mały kompakt lub bardziej zaawansowaną technicznie maszynę.
Fundament – zrozumienie, czym jest aparat fotograficzny lustrzanka
Osobom, którym zwykłe pstryki nie wystarczają i chciałyby zrobić krok do przodu w dziedzinie fotografii, zaleca się zakup lustrzanki. No dobrze, ale co to lustrzanka? Na pierwszy rzut oka widać, że to sprzęt większych gabarytów, z wymienną optyką, ale tajemnica kryje się wewnątrz obudowy.
Lustro odbiciem rzeczywistego obrazu
Aparat lustrzanka posiada ruchome lustro, a dodatkowo wyposażony jest w wizjer, poprzez który widać obraz identyczny jak w rzeczywistości. Światło wpadające przez obiektyw pokonuje pewną drogę, a pierwszym etapem po przeniknięciu przez soczewkę jest odbicie się od lustra. Następnie podąża dalej, aż ujrzymy widok w wizjerze. Gdy natomiast spust migawki zostanie przyciśnięty, lustro unosi się, światło dociera do matrycy, gdzie powstaje zdjęcie. Oczywiście proces ten trwa niebywale krótko, jest to duże uproszczenie, ale dobrze pokazuje specyfikę lustrzanek.
Czym różni się aparat lustrzanka od bezlusterkowca?
To pytanie przewija się często u osób planujących zakup sprzętu. Wyjaśnienie tkwi w nazwach produktów. Aparat lustrzanka opiera działanie na ruchach lustra, z kolei bezlusterkowiec lustra nie posiada. Jest mniejszy, lżejszy – choć także z wymienną optyką – za to z wizjerem elektronicznym, który nie przedstawia rzeczywistego obrazu, a jedynie ten już przetworzony cyfrowo przez aparat.
Możliwości, jakie daje aparat lustrzany
Jest to urządzenie wymagające od użytkownika pewnej podstawowej wiedzy, chęci przyswojenia nowych informacji, ale odwdzięcza się lepszej jakości zdjęciami niż te powstałe za pomocą aparatu kompaktowego. Od czego zacząć?
Trójkąt ekspozycji, czyli podstawy, które należy poznać
Podobnie jak w przypadku mniej skomplikowanych przyrządów aparat cyfrowy lustrzanka posiada pewne tryby automatyczne, które ułatwiają wykonywanie zdjęć. Pasjonatów, którzy chcieliby w większym stopniu zgłębić tajniki fotografii, najbardziej powinien jednak interesować tryb manualny, w ramach którego samodzielnie dobiera się poszczególne parametry. Jakie to są ustawienia? Między innymi:
- czas naświetlania
- przysłona
- czułość ISO
- balans bieli
- tryb wyzwalacza
- jakość obrazu
Trzy pierwsze tworzą tzw. trójkąt ekspozycji, odpowiadając za ilość światła, jakie dostanie się na matrycę. Determinuje to jasność zdjęcia, ostrość obrazu, powstanie ewentualnych szumów. Przykładowo, im wyższe ISO, tym większe ryzyko powstania szumów. Dłuższy czas naświetlania pomaga uzyskać ładne rozmycia wody, ale nie nadaje się do ujęć dynamicznych, ponieważ do zatrzymania obrazu w ruchu służą krótsze czasy. Z kolei przysłona wpływa na głębię ostrości – im mniejsza jej wartość, tym tło mocniej rozmyte.
Nie tylko JPG
Ostatnia z wymienionych funkcji określa jakość zdjęcia, stwarzając też możliwość uzyskiwania plików w formacie RAW, czyli surowym, bez ingerencji oprogramowania aparatu w obraz. Zwykły program do obróbki nie otworzy RAW’ów, dlatego do ich wywołania trzeba zainstalować oprogramowanie dedykowane plikom o takim rozszerzeniu. W przypadku RAW’ów efekt finalny będzie zależny tylko i wyłącznie od działań podjętych przez fotografa podczas opracowywania kadru.
Aparat lustrzanka – jaki będzie odpowiedni dla nowicjusza?
Aparat lustrzanka dla początkujących powinien cechować się niezbyt skomplikowanym interfejsem, aby nie przytłoczyć, ani nie zniechęcić nieobytego w tej materii użytkownika. Zaleca się sięgnięcie po model podstawowy z niższej półki cenowej, ponieważ taki w zupełności na start wystarczy.
Pierwszy aparat lustrzanka – jaki wybrać? Optymalny będzie zestaw body + podstawowy obiektyw 18-55 mm. Warto skłonić się ku modelowi z serii EOS marki Canon – kilka lat temu podstawowym modelem serii był EOS 1300D, obecnie zaś jest to EOS 2000D. Prosty w obsłudze, pozwala rozwinąć umiejętności fotograficzne, dla amatorów idealne rozwiązanie. Jak już wybór zostanie podjęty, należy zdecydować, dokąd udać się po sprzęt.
Aparat lustrzanka – gdzie kupić?
Chcąc uzyskać dodatkowo poradę ekspertów, warto obrać kierunek na sklep specjalizujący się w sprzęcie foto lub do większych placówek handlowych, gdzie również można liczyć na wsparcie obsługi. Alternatywę stanowią liczne podmioty z branży e-commerce – zakup przez Internet jest szybki, prosty, co stanowi dobrą opcję dla osób zdecydowanych na konkretny model.