Zdjęcia do dokumentów – jak powinny wyglądać i właściwie dlaczego w dokumentach musi być zdjęcie? Dlaczego po prostu nie może być zawarte imię i nazwisko? To dobre pytanie, a odpowiedź brzmi: istnieją dokumenty, które wymagają zdjęć, ponieważ zawierają informacje, które można zidentyfikować tylko na podstawie tego, jak wygląda ich właściciel. Na przykład, jeśli jest zdjęcie czyjejś twarzy lub odcisk palca, możliwe byłoby zidentyfikowanie tej osoby na podstawie samego zdjęć bez konieczności umieszczania jej imienia i nazwiska w dokumencie.

Jak powinno wyglądać zdjęcie dokumentów?

Jest kilka rzeczy, które zdjęcie powinno mieć, aby zostało zaakceptowane:

 1. Po pierwsze, obraz musi być wyraźny i bez zauważalnych rozmyć lub pikselizacji spowodowanych zbyt dużym powiększeniem.
 2. Po drugie, osoba na zdjęciu musi być wyraźnie do rozpoznania, aby nie było wątpliwości, kto to jest, patrząc na zdjęcie.
 3. Po trzecie, jeśli dokument zawiera wiele zdjęć, wszystkie powinny znajdować się w tym samym pliku.

Oczywiście to nie wszystkie odpowiedzi na pytanie jak powinno wyglądać zdjęcie do dokumentów, jednak każdy dokument ma określone trochę inne zasady.

Jaki wymiar powinno mieć zdjęcie do dokumentów na studiach?

Przyszli studenci mogą zadawać sobie pytanie, jaki wymiar powinno mieć zdjęcie do dokumentów na studiach? Na szczęście, odpowiedź jest zasadniczo dosyć prosta. W obecnych czasach, na większości Polskich uczelni, rejestracja na studia przebiega online, zatem i przesłanie zdjęcia, które zostanie użyte do wygenerowania legitymacji studenckiej, również należy wgrać komputerowo. Przyjmuje się, że zdjęcie powinno mieć rozmiary typowego zdjęcia dowodowego tzn. 3,5 × 4,5 cm przesłane w formacje jpg. Wymagana rozdzielczość to 300 dpi. 

Zdjęcia do dokumentow

Jakie zdjęcie do dowodu wymagania

Istnieje kilka zasad robienia zdjęcia dowodowego, których należy ściśle przestrzegać, aby zostało ono zakwalifikowane. Nie trzeba się nimi jednak zbytnio przejmować jeśli idzie się zrobić zdjęcie do fotografa, ponieważ ten powinien udzielić wszelkich wskazówek i zadbać o to, aby zdjęcie spełniało wszystkie wymagania. Jeśli jednak ktoś decyduje się zrobić zdjęcie do dowodu na własną rękę, będzie musiał przestrzegać tych zasad:

 • zdjęcie nie może być starsze niż pół roku;
 • na zdjęciu nie wolno mieć nakrycia głowy, ciemnych okularów (chyba że są wymagane przez lekarza w związku z powodu wady wzroku, należy dołączyć orzeczenia z tym związane) ani innych rzeczy utrudniających rozpoznanie osoby;
 • jeśli nakrycie głowy jest wymagane z powodów religijnych, należy wcześniej zgłosić ten fakt;
 • na zdjęciu powinna być widoczna cała głowa oraz górne części ramion;
 • twarz musi zajmować od 70 do 80% zdjęcia;
 • niedozwolony jest nienaturalny wyraz twarzy;
 • w przypadku okularów korekcyjnych trzeba zadbać, aby w szkłach nie odbijało się światło;
 • twarz musi być skierowana prosto w obiektyw;
 • niezasłonięte brwi, uszy nie muszą być odkryte, ale linia uszu już tak;
 • tło musi być jednolicie białe;

Zdjęcia do dokumentów – Koszt

Ile kosztują zdjęcia do dokumentów? Odpowiedź na to pytanie zależy od miasta oraz konkretnego studia fotograficznego, jednak przyjmuje się, że od 18 do 35 zł.

Miejsce wykonania zdjęcia do dokumentu

Wiele osób nie lubi odwiedzać fotografa i wolałoby zrobić sobie zdjęcie samodzielnie, stąd pytane “czy można zrobić w domu zdjęcie do dokumentów?” odpowiedź brzmi: tak. Istnieje kilka programów online, które za drobną opłatą zadbają o retusz zdjęcia, tak by spełniało wszystkie wymagania, a jeśli przesłane zdjęcie nie nadaje się do dokumentów, klient jest o tym beizpłatnie informowany oraz udzielane są mu wskazówki jak poprawić jakość zdjęcia.

Dziecko a zdjęcie dowodowe

Zdjęcie do dowodu dla dziecka z oczywistych względów musi spełniać inne kryteria niż w przypadku dorosłych. Do 5 roku życia dozwolone jest, aby dziecko:

 • miało zamknięte oczy;
 • otwarte usta;
 • nienaturalny wyraz twarzy;

Jednak wciąż wymagane jest, aby dzieci:

 • miały odsłoniętą twarz;
 • patrzyły prosto;
 • były na jasnym, jednolitym tle;

Zdjęcie do paszportu wymiar

Wymiary zdjęcia do paszportu to: 35 mm x 45 mm.