Zastanawiasz się jak zrobić zdjęcia portretowe? Portrety to zdjęcia przedstawiające nie zawsze tylko samą twarz, ale i sylwetkę. Mimo że kojarzą się nam z fotografiami do dowodów osobistych i paszportów, mają wiele zastosowań i potrafią ukazać piękno uchwyconej chwili np. cieszącej się panny młodej czy dopiero co narodzonego malucha. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić samemu zdjęcia portretowe, to jest to idealny artykuł dla Ciebie!

Jak powinno wyglądać zdjęcie portretowe?

Robienie zdjęć portretowych nie należy do najłatwiejszych. Najważniejszy w portrecie musi być człowiek (lub zwierzę np. nasz ukochany piesek), który powinien znajdować się w centralnej części fotografii i zajmować znaczną jego powierzchnię. Nie możemy jednak zapominać o tle zdjęcia. Warto wybrać je tak, by pasowało do dalszego zastosowania fotografii. Do portretu formalnego, które będzie później wykorzystane na wizytówce, stronie firmy, czy w dokumentach należy dobrać stonowane tło o jednolitych kolorach (najczęściej biały, szary lub czarny). Przy wykonywaniu artystycznego portretu tancerki  trzeba zwrócić uwagę, by otoczenie oddawało charakter jej tańca jednocześnie nie odwracając od niej uwagi.

Jak kadrować portret?

Dobre zdjęcie portretowe charakteryzuje się przede wszystkim odpowiednim kadrem i kompozycją. W zdjęciach portretowych zawsze warto zmieścić chociażby ramiona modela. Sama twarz nie będzie wyglądała zbyt estetycznie. Możemy więc ukazać osobę fotografowaną od ramion, od pasa lub od połowy uda. Należy pamiętać by nie ucinać zdjęcia na stawach modela i by pozostawić trochę miejsca nad głową oraz po bokach twarzy.

zdjecie portretowe

Zdjęcia portretowe w domu

Zastanawiasz się jak zrobić samemu zdjęcia portretowe i jak zrobić zdjęcie portretowe w telefonie? Jeśli posiadasz statyw, możesz ustawić go w odpowiedniej odległości i włączyć funkcję samowyzwalacza w ustawieniach aparatu. Gdy nie posiadasz statywu ustaw telefon na jakimś stabilnym podłożu na wysokości twoich oczu (może to być na przykład stolik lub krzesło) i podeprzyj z dwóch stron czymś cięższym np. książką, tak by telefon był pod kątem prostym do podłoża i włącz samowyzwalacz. Jeśli twój telefon nie posiada takiej funkcji poszukaj aplikacji, która działa jak samowyzwalacz. Wybierz jak najdłuższy czas i… ustaw się do zdjęcia. 

Jak ustawić się do zdjęcia portretowego?

 • rozluźnij się
 • jeśli nie jest to zdjęcie formalne, to staraj się ułożyć dłonie blisko twarzy, by jeszcze bardziej zwrócić na nią uwagę (możesz bawić się włosami, podpierać głowę, dotykać biżuterii czy po prostu dotykać twarzy)
 • jeśli zdjęcie jest formalne wyprostuj się, głowę ustaw równo z kręgosłupem (możesz spojrzeć delikatnie w bok), obniż brodę, a dłonie najlepiej trzymaj ułożone jedna na drugiej na kolanach
 • w fotografii artystycznej staraj pobawić się ciałem, rób dużo zdjęć w różnych pozycjach, ,,rzucaj” rękoma i włosami
 • postaraj się pokazać jakąś emocję lub uśmiechnij się (uśmiechnięte osoby zawsze wyglądają na zdjęciach atrakcyjniej)
 • patrz w obiektyw, lekko nad nim lub na jego wysokości po bokach w zależności, jaki efekt chcesz uzyskać

Jak zrobić dobry portret w plenerze?

Robienie zdjęć portretowych w plenerze stawia wiele wyzwań. Udane zdjęcie często zależy od warunków pogodowych i światła. Aby zrobić dobre zdjęcie portretowe w plenerze trzymaj się tych kilku zasad:

 • postaraj się aby światło padało na twarz modela, jednak unikaj pełnego słońca
 • nie rób zdjęć pod światło
 • zadbaj by w kadrze nie było np. koszy na śmieci, różnych bramek, znaków drogowych
 • wykorzystaj wschody i zachody słońca, pobaw się światłem i cieniem
 • niech otoczenie stanie się częścią zdjęcia (wejdź do jeziora, stwórz bukiet lub wianek z polnych kwiatów)